שמחה לילד? שלווה למשפחה? נותנים! | מלכי גולד

שיתוף במייל
שיתוף בווטסאפ
הדפסה

יש מי שדואג לזה במודיעין עילית.

בדפדוף בפרסומונים המקומיים תגלו נוכחות בולטת של ארגון נותנים – שמחה לילד, שלווה למשפחה.

פנינו אל מנהל נותנים כדי לשמוע, כדי להבין איך כל זה קרה, ואולי גם ללמוד איך אפשר להגשים חזון גדול ולהביא כל כך הרבה טוב לכל כך הרבה אנשים ומשפחות.

ספר לנו, מי אתה, האיש מאחורי "נותנים"?

"שמי יוסי גראף, תושב העיר מודיעין עילית ואב למשפחה ברוכה ב"ה."

מדוע הקמת את הארגון?

"נחשפתי לצורך הגדול של משפחות בעיר המתמודדות עם גידול ילד מיוחד, במענה מקיף שייתן להם תמיכה לאורך השנה כולה ובכל שעות היום."

מה עומד מאחורי המיזם?

"העיר מודיעין עילית מאופיינת כעיר צעירה עם שיעור גידול חסר תקדים, הודות לריבוי טבעי מבורך ולתנופת פיתוח מואצת. לצד גדילה זו, יש ריבוי גם בילדים עם צרכים מיוחדים מכל הסוגים, הזקוקים למענה מיטבי לצרכים שלהם ושל בני משפחותיהם.

המוטו שלנו הוא – ילד שמח זו משפחה שלווה. החזון שלנו – לקדם את איכות חייהן וזכויותיהן של משפחות עם ילדים עם צרכים מיוחדים ו/או מוגבלויות.

 

 

המטרה העומדת מול עינינו היא עזרה למשפחות עם הילדים בהתאם לצורך. הקושי של המשפחות מתבטא בעיקר בימים שאינם שיגרה רגילה והילד נמצא זמן רב בבית כמו שבתות וחגים, חופשים שונים כמו יום העצמאות, ל"ג בעומר, וגם ימים לא שגרתיים בבית כמו חתונה קרובה במשפחה וכדומה. אנחנו משתדלים לסדר לילדים מתנדבות מטעם הארגון בכל עת שההורים מבקשים, לאורך כל ימות השבוע כולל שבתות וחגים, זה אחד המענים הייחודיים שלנו."

מה הזיקה האישית שלך לילד המיוחד?

"הכרתי מקרוב משפחות המתמודדות עם ילד יקר ומיוחד."

כיצד התחלתם את הפעילות?

"בשנת 2016 פתחנו את המועדונית הראשונה שלנו, היא התרחבה עד מהרה למספר סניפים ברחבי העיר. הייחודיות של המועדוניות שלנו היא שהן פועלות גם בימות החול וגם בימי שישי וערבי חג, ובנוסף בשבתות ובחגים. בשבתות הקיץ אנו מפעילים את המועדוניות במתכונת מיוחדת וארוכה עד לצאת השבת, כולל סעודה שלישית משותפת לילדים ולמתנדבות. מועדונית ייחודית נוספת שלרוב אינה קיימת במקומות אחרים היא מועדונית ייעודית לבנים מעל גיל 9.

בהמשך התחלנו להפעיל קייטנות ונופשונים, וגולת הכותרת היא ימי הכיף והטיולים האטרקטיביים שאנו עורכים לילדים עם צרכים מיוחדים, בזמני חופשה ובימים מאתגרים: ערבי חג, ימי צום, חופשות ועוד.

בתקופת הקורונה הראשונה היינו המסגרת היחידה שפעלה בעיר, במתכונת של מועדוניות חירום לילדים כשכל מוסדות החינוך המיוחד נסגרו לחלוטין."

מה היה תהליך ההתפתחות?

"הפעילות הלכה וגדלה משנה לשנה. מקבוצה אחת המועדונית גדלה למספר קבוצות בכל אזור בעיר בחלוקה לבנים ולבנות. בהמשך הקמנו את המשחקייה הטיפולית שלנו שפתוחה עבור ילדים מיוחדים עד השעה 19.00, כי ראינו שהשעות הרגילות של מועדוניות לא תמיד מספקות את הצורך של ההורים. כך גם הטיולים שלנו, שבתחילה השתתפו בהם כמה עשרות ילדים וכיום נרשמים לכל טיול בין 100 ל-200 ילדים ובוגרים עם צרכים מיוחדים."

איך הצלחתם לגדול ולהתפתח בקצב כזה?

"המוטו שלנו הוא להיות קשובים להורים ולצרכים העולים מן השטח עצמו, ולייצר מענים מותאמים גם אם הם לא קיימים כיום. זו הייחודיות שלנו, וזה מה שגרם להתפתחות המואצת שלנו ב"ה."

 

 

מהם המענים שאתם מציעים כיום להורים? מהו ההיקף?

"כיום אנו נותנים מענה מקיף למשפחות.

כולל:

מועדוניות שיקומיות לאורך השבוע וגם בשבתות וערבי חגים.

משחקייה טיפולית בשיתוף קרן רש"י.

חדר סנוזלן.

חדר מוזיקה טיפולי.

ימי כיף לאורך השנה.

נופשונים בדירת אירוח מפנקת.

שבתות אירוח אצל משפחות מתנדבות.

חגיגת יום הולדת לילד המיוחד בביתו.

ייעוץ וליווי רגשי ומקצועי למשפחות.

אירועי העצמה ותמיכה נפרדים לאבות ולאימהות.

חוגים ואירועים לאחים ולאחיות.

טיפולים רגשיים.

והיד עוד נטויה – – -"

נותנים – נתונים במספרים

"כ – 400 משפחות נעזרות, 200 הורים משתתפים בתוכניות הייחודיות למשפחות, 300 מתנדבים/ות, 60 משפחות מארחות."

 

 

מה החזון שלכם לעתיד?

"החזון והחלום שלנו הוא להקים את 'בית נותנים' – מבנה גדול ומרווח שיכלול בתוכו את כל השירותים והמענים לילדים ולמשפחות. השאיפה היא שמשפחה כזו תגיע למקום ותרגיש בבית – יהיו שם אולם כנסים ואירועים למשפחות, בריכה שיקומית, חדרי טיפול מפנקים, ועוד ועוד."

מה תרצה לומר להורים לילד מיוחד על רצף האוטיזם?

"אנחנו אתכם גם בזמנים הקשים, תמיד תוכלו לפנות ותמיד ננסה לעזור ככל האפשר. אתם לא לבד בהתמודדות, ויש מענה לצורך שלכם."

מה תרצה לומר לאנשים טובים, שרוצים לעשות משהו כדי להקל על ההורים המיוחדים?

"ההורים האלו זקוקים לעזרה טכנית עם הילד, אבל הם לא רוצים מילות תנחומים על הילד המתוק והמאתגר שלהם, וגם לא מעוניינים להרגיש מסכנים. הם רק רוצים שנקבל את הילד שלהם בחברה, שנתמוך ונושיט יד לעזרה כשצריך.

שנרגיש שהילדים האלו הם הילדים של כולנו."

תוכל לשתף אותנו באירוע מיוחד ומרגש שחוויתם?

"אחרי אחת משבתות האירוח התקשרה רכזת השיבוץ שלנו למשפחה המארחת שאירחה בהתנדבות ילד עם אוטיזם ברמה נמוכה ומאתגרת, והתעניינה בחשש איך היה. התברר שאותה אישה מנהלת בביתה סלון כלות, והילד האוטיסט קם בליל שבת וגרם לנזקים גדולים לשמלות כלה רבות. הרכזת התנצלה בשם הילד והרגיעה אותה שיותר לא תשלח אליה ילדים כאלו. מה רבה הייתה תדהמתה, כשהאישה הגיבה בפשטות: להיפך, מעכשיו אני רוצה את הזכות לארח כל שבת ילד כזה. רק עכשיו קלטתי עם מה ההורים הגיבורים האלו מתמודדים יום יום ושעה שעה…"

מה המשוב שאתם מקבלים מהילדים? מההורים? מהמתנדבים?

"ב"ה האמון והפידבקים שאנחנו מקבלים מההורים ומהמשפחות זה משהו שהולך וגדל. כל יום מגיעות אלינו פניות חדשות ובקשות למתן מענה כזה או אחר. אנחנו מאמינים ורואים סייעתא דשמיא מיוחדת שמלווה אותנו בזכות העשייה למען המשפחות האלו."

זה מספר הטלפון של ארגון נותנים: 08-6981111

היכנסו לאתר נותנים כדי לראות את היקף הפעילות מקרוב.

 

שיתוף כתבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות אחרונות

הרשמה לניוזלטר שלנו

לקבלת המגזין החודשי של הסרגל ישירות למייל והצטרפות לעדכונים והטבות:

כתבות אחרונות
דילוג לתוכן